יום שלישי, 2 בספטמבר 2014

אין כמו "הביתה"- ראיון עם תמר לביא מ"הביתה" לרגל פאנל באירוע "עכשיו אני"

אתן בוודאי מכירות את "הביתה", בלוג מרתק שמעניק הצצה לבתים המיוחדים ביותר בישראל, חנות און ליין לפריטים מעוצבים ושירות הום סטיילינג. לפני מספר שנים חברו יחד דנה אלון, עדי מנור אדלר ותמר לביא והחליטו לצאת לדרך משותפת.  במשך השנים הן הצליחו לחבר בין בלוג שמתעדכן באופן שוטף, מצליח כל פעם להיכנס לבתים המיוחדים, בעלי אופי יוצא דופן ואסטטיקה מטריפה ולפתח את העסק לשירותים נוספים ורווחיים כגון חנות און ליין ושירותי הום סטיילינג. 
סקרן אותי כיצד ניתן לעשות זאת? כיצד הן עשו זאת?
איך הצליחו להפוך את הבלוג שלהן לבלוג מצליח (אשר מופיע באופן קבוע באתר מאקו ליבינג), כיצד הצליחו לפתח את התשוקה והכישרון שלהן לחנות ושירותי הום סטיילינג וכיצד עושים את זה יחד? כלומר שלוש נשים מוכשרות תחת עסק אחד?

אז לרגל פאנל "בעלות עסקים מצליחות מספרות" שיתקיים באירוע "עכשיו אני" 10.9.14 9:30-13:30 ביקשתי מתמר לביא לבוא ולספר לנו על הדרך שלה ושל "הביתה" לשמוע על הכלים, הסודות והרגעים מאחורי ההצלחה. וכמו תמיד אני מביאה לפניכן את הריאיון, בטוחה שתיקחו ממנו משהו לעסק ולדרך שלכן.


אז איך הכול התחיל? ספרי לי על הרגע בו החלטת שאת יוצאת לעצמאות ומקימה עסק בשותפות?
"האמת היא שהייתי שנים רבות עצמאית גם לפני "הביתה". עד שנולדו לי ילדים עסקתי ברפואה אלטרנטיבית – סוגים שונים של טיפולים. עבדתי בקליניקה פרטית בנווה צדק ובקליניקה משותפת ברמת אביב, ותוך כדי המשכתי ללמוד ולקחת קורסים . ההתקרבות לתחום שאני עוסקת בו היום היה לאחר שנולדה בתי הראשונה עלמה ועם תכניות ללדת עוד ילדים בצפיפות החלטתי לעשות שינוי ויחד עם חברה פתחתי את "ללה"- ייצרנו אביזרים ומוצרי טקסטיל לחדרי ילדים ושיווקנו לחנויות בוטיק בארץ. עם הזמן הרחבנו את השיווק עבורנו גם למעצבים נוספים. אחרי לידת בני השלישי, הרגשתי עייפה מלהתרוצץ בכל הארץ ולשווק לחנויות ופתחתי חנות למוצרי תינוקות וילדים בביתי משולב עם אירועי בוקר לאימהות בחופשת לידה ששילבו ארוחת בוקר והרצאה או סדנה רלוונטית אצלי בבית תחת הכותרת "מועדון ארוחת הבוקר". ההיכרות עם דנה אלון והרצון שלי לשלב את הבית עם המחוץ לבית והרצון להתעסק יותר בהרחבה בתחומים שאני אוהבת וטובה בהם, דרבנו אותי ליצור את השותפות הזאת שגם עדי מנור הצטרפה אליה."


האם היו קשיים בהתחלה, היציאה לעצמאות? הקמה? מה היו הקשיים ואיך התמודדת?
"היו הרבה קשיים בדרך ועדיין יש , כל הזמן. הקשיים בהתחלה סבבו יותר סביב הכרת התחום שנכנסנו אליו ללא כל ניסיון קודם של אף אחת מאתנו. כל אחת הגיע מרקע תעסוקתי אחר אבל המשותף היה חוסר ניסיון לשווק, למכור, לקדם לנהל חנות דרך האינטרנט. וחוסר ניסיון אישי ממשי בלפעול ברשתות החברתיות. התמודדנו תוך כדי תנועה. כלומר, למדנו, נעזרנו בהמון אנשים טובים בדרך – חלקם חברים או מכרים וחלקם בתשלום. גם היום אנחנו ממשיכות ללמוד ולהיעזר לא מעט כשמדובר בנושא שאנחנו לא מכירות. התמודדות נוספת היא השותפות בין שלוש נשים שונות. למצוא שפה משותפת, להכיר אחת את השנייה את הפלוסים היכולות והמקומות שקשה, למצוא את הדרך להתגבר על חוסר הסכמות ולשכלל כל הזמן את חלוקת העבודה בינינו בדרך שתמקסם את היכולות של כל אחת לטובת העסק. לנהל עסק לצד הרצון להיות נוכחות בבית עם הילדים. דווקא בגלל שהחנות היא אינטרנטית וחלוקת התפקידים בינינו די ברורה יש לנו יכולת להתגמש עם שעות עבודה לא סטנדרטיות. הרבה ערבים ולילות או מוקדם בבוקר כשצריך."


מה היה הרגע המכונן בעסק?
"שאלה קשה, היו כמה לדעתי. אולי הרגע המכונן היה כשהבנו שאנחנו עסק של שלוש נשים שמהוות שלוש מחלקות שונות שכל אחת ממנה צריכה להתפתח, להרוויח ולתרום ל "הביתה"."

האם היה רגע שלך הצלחה?
"אני חושבת שהרגע הראשון של תחושת הצלחה היה כאשר לבלוג, שרץ כבר שבעה חודשים, הצטרפה החנות האינטרנטית וביום הראשון שהעלינו את האתר היו קונים. זה היה רגע מאד מרגש כי לפני זה רק הערכנו שהעלאת הבלוג כהכנה והיכרות עם לקוחות פוטנציאלים תתרום לחנות לעבוד והינה זה הוכיח את עצמו ובאמת עבד. "


מהניסיון שלך, האם יש לך טיפים לנשים בתחילת הדרך שרוצות להצליח?
"בטח! קודם כל לא לפחד. אז מה אם את לא מכירה את התחום לבוריו, אז מה אם אין לך קשרים, אז מה אם אין לך הרבה כסף להשקיע. זה אפשרי ומתוך האין צומחת הרבה יצירתיות.
חריצות. אין דרך יפה להגיד את זה אבל רובנו מעדיפות לספר לעצמנו כל מיני סיפורים ותירוצים למה אי אפשר או אין זמן. וזה נכון שהחיים עמוסים ואינטנסיביים מאד וזה מתיש. אבל חייבים להיות חרוצים מאד אם רוצים להתקדם ולהצליח בעסק עצמאי.
להיעזר. באנשים הנכונים. זה יכול להיות חברים ומכרים – מדהים כמה הרבה אנשים מוכנים לעזור אם אתה מבקש. למצוא את מי שילווה את העסק כדי לעזור לך לראות את העסק לא רק מתוך הראש שלך אלא בפרספקטיבה רחבה יותר, מתוך הניסיון וההשכלה שלו/שלה. זה לא תמיד פשוט להגיע לאדם המתאים אבל כשתפגשו תדעו.
שיתופי פעולה. אנחנו מייצרות ונענות כל הזמן לשיתופי פעולה שונים. חוץ מזה שזה כיף ומעניין, תמיד נוצרים חיבורים נוספים שמובילים לעוד חיבורים. והכי יפה לחוות את הפרגון העצום והאמתי שמתקיים בקהילות שונות: בין מעצבות, בין בלוגריות ועוד.."

האם היו אכזבות? איך התמודדת?
"ברור. צריך לתת לעצמך להרגיש את זה. כן צפינו למשהו והוא לא קרה או לא קרה כמו שרצינו, מאכזב. זה בסדר להתבאס אבל לא להתייאש. עובר קצת זמן ושוב שאלנו את עצמנו למה אנחנו כאן. שבחרנו להיות כאן ולהתמודד. הניסיון שלנו עד כה מלמד שבעקבות אכזבה בדרך כלל יצא משהו אחר טוב ונפתחו ערוצים שלפני זה לא שמנו אליהם לב."

יש חלומות לעתיד שתרצי לספר?
"יש לנו עוד המון חלומות. אני אשמח לספר על החלום להרחיב את המכירות לחו"ל. לצורך זה אנחנו מתרגמות לאנגלית ונערכות, כך שזה חלום יחסית קרוב.
וחלום עוד יותר קרוב הוא התערוכה שנפתח החודש בתל אביב – "בלוגריות בבית". התערוכה היא שיתוף פעולה עם בלוגריות שאנחנו מאד אוהבות. זוהי תערוכה שמשלבת צילומים וטקסטים של הבלוגריות  ועוסקת בנקודת המבט האישית שלהן לגבי מה הוא בית עבורן."
אגב התערוכה תתקיים יום אחרי האירוע בתאריכים 11-12/9/14, יום חמישי 11/9 בין השעות 20:00-23:00, יום שישי 12/9 בין השעות 9:00-15:00. התערוכה תתקיים בסטודיו ייחודי לצילום אפנה, ברחוב סלמה 46, קומה שנייה בתל אביב ותיתן הצצה לבתים של הבלוגריות הכי מעניינות ומסקרנות בארץ."איך לעבוד בשותפות? מורכב? מפרה?
"גם מורכב וגם מפרה. בואי נגיד שבכל פעם שקשה מאד השאלה שנשאלת היא: האם היה יותר קל וטוב בלי שותפות והתשובה עד עכשיו היא תמיד לא. הקושי וההתמודדות אתו מעצימה ומפרה ומלמדת, ככה שההתמודדות הזאת שווה."

מוזמנות לבקר באתר http://www.habaytashop.co.il/
וכמובן בעמוד הפייסבוק https://www.facebook.com/habaytashop.co.il?ref=hl
בעוד מספר ימים נסגרת ההרשמה לאירוע "עכשיו אני": ונותרו מקומות אחרונים, בואי לפתוח את השנה עם צידה טובה לדרך והזדמנות להפוך את השנה הקרובה לשנה משמעותית עבורך ועבור העסק, לפרטים נוספים והרשמה: http://maya-landau.blogspot.co.il/2014/08/10914.html

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה