יום רביעי, 27 באוגוסט 2014

כשארץ ישראל היפה כובשת את מנהטן- ראיון עם יערה ניר כחלון לרגל פאנל "עכשיו אני" 10.9.14

כל חובבי העיצוב מכירים את יערה ניר כחלון ולמעשה, אם תיגשו לארון הכלים היפים שבמטבח לבטח תמצאו שם לפחות אחד מהכלים הכה יפים שלה. את יערה פגשתי בכמה הזדמנויות, בירידי מכירות שהיתה מוקפת קונים וגם בהזדמנויות יותר שקטות ושלוות שיצא לנו לשבת ולשוחח. הכרתי אישה חמה, חכמה, מוכשרת ומסקרנת.


 לרגל אירוע "עכשיו אני" שיתקייםב10.9.14בו אקיים פאנל עם בעלות עסקים מצליחות אשר יספרו לנו על הדרך שלהן, הקשיים, ההצלחות, ההמלצות, רגעי הקושי והצחוק, ביקשתי מיערה לקחת חלק בפאנל. נדרשו שכנועים רבים כי ממש באותם ימים היא עומלת על המשלוח הראשון לאנתרופולוג'י  ארה"ב. לשמחתי היא הסכימה, אז קיימנו ראיון והנה בהתרגשות אני מעניקה לכן הצצה למה שיערה הולכת לספר לנו.

אז איך הכל התחיל? האם תמיד היית עצמאית?
"אפשר לומר שכן.. סיימתי את בצלאל די בטראומה והחלטתי שאני לא יכולה להתקרב לחמר עם תום הלימודים אך מצד שני הייתי חייבת נגיעה בעיצוב. אז עיצבתי חלונות ראווה ותצוגות לרשת חנויות טולמנ'ס עד שהחימר  "קרא" לי. זה לקח שנה בערך. כשעזבתי סיפרתי לתמרה טולמן (מקימת הרשת והבעלים דאז) שאני הולכת לפתוח סטודיו לקרמיקה והיא שמחה בשבילי. לימים סגרתי שם מעגל והיום הכלים שלי נמכרים שם.
הסטודיו הראשון היה במזכרת בתיה ברחוב הבילויים, רחוב קסום בבית מתחילת ימי המושבה. ידעתי שייקח זמן עד שאוכל להתפרנס ממכירת כלים אז לימדתי פעמיים בשבוע קבוצות של נשים ותוך כדי גיבשתי לי סגנון ושפה משלי והתחלתי להפיץ את הכלים לחנויות."

האם היו קשיים בהתחלה ואיך התמודדת?
"לא קשיים של ממש. הציפיות לא היו בשמיים. שמחתי על כל חנות שהסכימה לקנות את הכלים שלי, החוגים במקביל נתנו לי גב כלכלי מצוין  ואפשרו לי להתקדם בלי להתפשר גם אם הקצב איטי. ההתמודדות האמתית הגיע כשילדתי את בני הראשון. עצרתי הכל והייתי כולי סביב האימהות. ילדתי ארבעה ילדים בחמש שנים! העסק התקדם בין לבין ב"בייבי סטפס" אבל הפוש האמיתי היה כשהתאומות שלי (הקטנות) נכנסו לגן בגיל שנה."

מה היה הרגע המכונן בעסק?
"בהחלט היום שהכנסתי את הבנות שלי לגן. עברנו בינתיים לגור בדרום והיה לי סטודיו נפלא במשק שקנינו. מיד בניתי קולקציה, צילמתי, עבדתי על אתר ,מיתוג. יצרתי קשר מחודש עם כל החנויות שקנו ממני בעבר וקבעתי פגישות עם חנויות חדשות שהיה לי חשוב למכור להן. התחלתי להתרוצץ עם הקולקציה והתגובות היו מדהימות. כמעט בכל מקום שפניתי עשו הזמנה."

 האם היה רגע שלך הצלחה? ספרי לי עליו
"המקום שעשה אותי היוצרת שאני זו העיר ניו יורק. מהתקופה הכי חשוכה בבצלאל יצאתי לחילופי סטודנטים בניו יורק בשנה השלישית ללימודים. אמנם ניו יורק ואני עוד חברות מילדות אך כשהגעתי ללמוד שם הכול נפתח אצלי .ראיתי שיש שיטות לימוד אחרות ,היה לי מנחה שקידם אותי ודחף אותי בקיצור-הרגשתי מוכשרת! גיליתי את ניו יורק מעין של יוצרת ,חוויתי אותה בתור סטודנטית לעיצוב ובלעתי כל פיסת תרבות שהייתה מונחת  עבורי לקטוף. עזבתי עם המון חלומות ,יותר נכון פנטזיות ואחת מהן זה שהמוצרים שלי ( אלה שטרם יצרתי) יום אחד יהיו  מוצגים בחנות האגדית  ABC HOME  במנהטן.
כמה שנים והרבה ילדים אחר כך נסעתי לבקר את ניו יורק שלי ביחד עם גיסתי שהיא גם חברתי . לקחתי טרולי עם כמה כלים .באחד מהימים אמרתי לגיסתי שיש משהו שאני צריכה לעשות לבד וכך מצאתי את עצמי בכניסה לחנות האגדית ABC HOME (החנות נמצאת על שטח של כבלוק שלם ושש קומות של חלקת אלוהים) בכניסה שאלתי את ה דור מן היכן נמצאים המשרדים, הסברתי לו שאני יוצרת כלים ושרוצה להציע לחנות את הכלים שלי. הוא צחק ואמר שזה לא עובד ככה פה ושאם אני רוצה אני יכולה לשלוח מייל ל.....מייל שאני מכירה היטב כי כתבתי לו אין ספור פעמים ולא קיבלתי תשובה.
אז אמרתי תודה ונכנסתי להסתובב במחלקה של הכלים שנמצאת בקומה הראשית וקרוב  לכניסה. היה שם מוכר חמוד שסידר את המדפים המקסימים. פניתי אליו ושאלתי אותו אם הוא יכול לקחת כמה כלים וקטלוג למשרד של הקניינית של המחלקה. לשמחתי הוא אמר כן, לקח את הכלים ,קטלוג והלך.
למחרת היא התקשרה. ביקשה שאני אבוא.
כמעט ארבע שנים עברו מאז אותו יום. הכלים ממשיכים להימכר ממש יפה על המדפים הכי נחשקים בעיר."


מהניסיון שלך, האם יש לך טיפים לנשים בתחילת הדרך שרוצות להצליח?
"- מוצר טוב.   הכול נכון: ,"אין דבר העומד בפני הרצון, תאמיני בעצמך וזה ילך", עבודה קשה  וכו.. אבל  המוצר חייב להיות טוב ואת חייבת באמת להאמין בו וביכולת שלו להיות שם כדי להישאר לאורך זמן.
-  חוסן כלכלי. אני מאמינה שלא צריך להתחיל כשנמצאים בלחץ כלכלי. אם את מתחילה עסק תוודאי שבן הזוג מכניס מספיק בשביל שניכם או שבינתיים את ממשיכה לעבוד בעבודה הקודמת ו"מבשלת" לאט לאט את העסק. לחץ כלכלי בעסק מתחיל מביא לפשרות ולכן גם אכזבות.
- מיתוג  איכותי ומעולה ללא פשרות מההתחלה.
- לא להתבייש להציע את עצמך. לא להימנע להציע את עצמך רק מהחשש שיגידו לך לא."


האם היו אכזבות? איך התמודדת?
"לשמחתי לא אכזבות גדולות מדיי. פה ושם לקחים שלמדתי. האכזבות העיקריות היו כשלא הקשבתי לעצמי. זה עדיין קורה לפעמים אבל פחות.
דוגמה מצוינת ולא ממזמן הייתה כשקיבלתי הצעה משף מוכר מאוד בארץ  שרצה שאכין לו כלים למסעדה המושקעת  ומהממת שהוא עומד לפתוח . הוזמנתי לפגישה אתו ועם שותפיו שהיו מקסימים ונעימים בצורה בלתי רגילה. כשהבנתי שהם רוצים כלים למסעדה גדולה. קצת נרתעתי, שמחתי שהם רוצים את הכלים אבל הרגשתי שהמוצר שלי לא מתאים לקצב עבודה של מסעדה כל כך גדולה ולמטבח תעשייתי בכלל וכמובן שאמרתי את זה על ההתחלה. הם היו כל כך בעניין של הכלים והסבירו שיש להם הרבה ניסיון עם כלים של מעצבים ושהצוות שלהם מקצועי ויודע להתייחס בעדינות ובכבוד לכלים. הרגשתי שממש משכנעים אותי. רציתי לעבוד איתם, רציתי להיות חלק מהמסעדה המדהימה הזו. רציתי גם להרוויח מהעסקה היפה שזו עמדה להיות .לבסוף הסכמתי והתחלתי לעבוד על הפרויקט המטורף הזה. זה היה פרויקט מרתק, בנינו קולקציה בהתאם למנות שלהם, עבדנו על נפחים וגדלים, זכיתי בחברים וקולגות מקסימים-היה כיף!
כשנפתחה המסעדה עם הכלים היינו מאושרים, הם היו מרוצים, אני בעננים והתגובות ממבקרי המסעדה היו מדהימות. אבל לא עבר זמן רב עד שהבנו שהבלאי של הכלים במסעדה הוא לא סביר בכלל. הכלים התאימו מאוד בהמון מובנים אבל ברמה הפרקטית לא. בהתחלה ניסינו להדביק את הקצב ולייצר מהר את מה שחסר ,הם היו צריכים את המוצרים בכמות ומהר, לא עמדתי בקצב ושנינו הבנו שזה לא נועד להיות.
למזלי והייתה לי הזכות לעבוד מול אנשים באמת מדהימים ודרכינו נפרדו בנועם ללא תלונות ועם המון פרגון ותובנות אבל אני נשארתי עם צביטה קטנה בלב כי ידעתי מההתחלה שזה לא יתאים אך הרצון לנסות ואפילו לרצות גבר על הקול הפנימי שלי. למדתי המון מהשיעור הזה ,דברים חשובים מאוד אבל יחד עם זה אכזבתי את עצמי מעט. "

יש חלומות לעתיד שתרצי לספר?
"אין חלומות גדולים על רשת חנויות או משהו כזה. .השאיפה שלי היא להישאר עסק קטן שגם מצליח.
יש לי תמיד יעדים שאני מנסה לכבוש אז עכשיו אני מקווה שהמשלוח הראשון לאנתרופולוג'י  ארה"ב יגיע בשלום, יימכר יפה ויהיו עוד הזמנות. אם זה יקרה אנסה להגיע גם לאנתרופולוג'י  אירופה:)"

אז איך יוצרת מישוב קטן בארץ ישראל הצליחה להגיע למכה של העיצוב העולמי?
"שאלה שאני שואלת את עצמי כל יום.
המיקום זה לא באמת העניין. להפך דווקא מהמקום הזה יש לי את השקט והמרחב לעבוד בלי שהבאז של המרכז יוציא אותי מריכוז. יש לי גם תנאים מעולים שבכל מקום אחר בארץ לא הייתי יכולה להרשות לעצמי. זה היה השיקול לעבור לנגב בשבילי ובשביל בעלי. שנינו עצמאים.
אבל באתי לשם עם אג'נדה. עם הבנה מאוד ברורה לאן אני מכוונת. לא נתתי למיקום  לעצור אותי, כשהיה צריך לקום ולצאת לתערוכה בחו"ל כדי ש"הגדולים" יראו אותי אז יצאתי, הראיתי את עצמי וחזרתי לסטודיו שלי."

3 דברים שכל בעלת עסק צריכה לדעת עלייך?
1.שאני אם לארבעה ואשת חקלאי
2.שאני גרה בצפון הנגב
3.שאני שאפתנית


תעבירי את זה הלאה, שיעורים, טיפים, עצות שצברת ואת רוצה להעביר הלאה
"-אני כל הזמן מנסה לחדש. כמובן שבמסגרת הסגנון והשפה העיצובית שלי אך פעמיים בשנה יש קולקציה חדשה ומרעננת. במקביל מורידה מהקטלוג מוצרים שלא מזמינים כבר. משאירה לי תמיד רק את מה שהולך ושאני אוהבת.
- תדמית חשובה לי מאוד. לפעמים מסרבת לעסקים שרוצים לעבוד איתי ולדעתי המוצר לא מתאים לשם. יש הרבה לקוחות שמעוניינים ומוכנים לשלם כסף טוב. צריך לדעת לא להתפתות.
-מתמקדת. תחום הקרמיקה רחב מאוד! אפשר ליצור המון דברים אבל בחרתי להתמקד בכלי שולחן ולא חורגת. לפעמים מבקשים ממני כלים לאמבטיה ,כיורים...זה עולם אחר לגמרי ואני מעדיפה לא להיכנס אליו .נשארת איפה שטוב לי.
-תמיד בוחרת להפשיט דברים. יכול להיות רעיון למוצר מקסים ,מיוחד ,גאוני... אם מסובך לייצר אותו ואני נאלצת להתעכב בגללו יתר על המידה הוא לא אופציה.
-להיות ערים לסביבה. דעי מי "מתחרה "  אתך בשטח שלך. זה לא חייב להיות איום פשוט תנסי להישאר  מעודכנת. יש כאלה שעובדות ועומלות על מוצרים ורעיונות שכבר יש דומה להם ושהשוק כבר מכיר."

רוצה גם את לשמוע את הפאנל? להצטרף לבוקר של הרצאות ומפגשים מרתקים לעצמאיות? כל הפרטים והרשמה לאירוע "עכשיו אני" בקישור- פרטים נוספים והרשמה
ממליצה לבקר באתר של יערה: http://www.studioyaara.co.il/


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה