יום ראשון, 16 במרץ 2014

מחברות הכי טובות לשותפות עסקיות- פוסט אורח של הילה מאור

איזה כיף!
אחרי שנים שאתן חברות, אוהבות, תומכות, צוחקות, מעריכות, החלטתן להפוך את התחביב המשותף לעסק. החלטתן לאחד כוחות ולצאת לדרך. מזל טוב!
הדבר הראשון שאני אומרת לכל שותפות שרוצות להיפגש איתי זה "קודם תכינו הסכם אפילו בינכן ורק אז ניפגש".
אני לא אומרת את זה סתם כגחמה. אני מאמינה שלפני שיוצאים לדרך צריך רגע להקדיש זמן לכל התרחישים הטובים וגם הפחות טובים בעתיד. אני מאמינה שבהתחלה, אנחנו אופטימיות, אנחנו רומנטיות ומאמינות שהכל יהיה טוב, מה הכוונה טוב? יהיה מעולה.
אבל הניסיון מלמד אותי שקל יותר להתגבר על רגעי משבר, קל יותר לקבל החלטות, קל יותר ברגעים מאתגרים כאשר יש הסכם ובו הכל מוגדר מראש.

אז ביקשתי מהילה מאור, " המגשרת", להכין פוסט אורח מיוחד בו היא מתייחסת לנושא. הילה מאור היא עורכת דין, מאמנת אישית וזוגית ומגשרת, היא המון דברים מופלאים אבל היא בעיקר אלופה בתקשורת וביחסים, היא בעיקר אלופה לקחת רגעים קשים ומאתגרים של שני אנשים  ולהוציא אותם חזקים יותר. היא רואה כל אחד, היא רואה את התהליך, את החיים ועוזרת לקחת משבר ולצאת ממנו גדולים יותר וחזקים יותר.

אז אם אתן בשותפות או מקימות בימים אלו שותפות- זה הפוסט בשבילכן!


"ככה זה שיש שניים, זה הרבה,
זה תמיד פעמיים, לדבר,
לא זה לא בשמיים
....

על תחילתה של שותפות נפלאה....
אז החלטתן לפתוח עסק עם שותפה, חברה טובה, קולגה, בת משפחה. חברתם יחד מתוך הבנה שכנראה אחת ועוד אחת "שוות" יותר משתיים... אכן, שותפויות טובות יש בהן סיטואציה של win win, אחת מביאה את הרעיון ואת העיצוב, השנייה מביאה את יכולת הביצוע, את ההסתכלות העסקית, אחת מכן חזקה בלהביא לקוחות, מקצועית מאוד בעשייה השנייה טובה ב"מאחורי הקלעים", בעיסוק הכספי,  ועוד לא מעט דוגמאות שאני פוגשת בשותפויות טובות.
כמו בכל התחלה מרגשת, גם תחילתה של שותפות מקצועית עטופה ברומנטיות מרגשת ובנייר עטיפה מלא לבבות, אמונה ותחושת יזמות הייחודית רק לכן.
ובכל זאת אם אתן רגע לפני שהשותפות קורמת עור וגידים...  מה כדאי לשים לב ובמה עליכן להתמקד?
1.      הסכם כתוב- בעסקים חשוב להיות מתוכננים, כבר מראשיתה של השותפות כדאי לעגן אותה בכתב. שוחחו בינכן מה הציפיות שלכן מהשותפות, מבחינה כלכלית ומקצועית, מה הציפיות מהשותפה שלכן , מה הזכויות שלכן, מה המטרות המשותפות והאישיות שלכן.
נכון, רוב השותפויות שפגשתי, אמרו לי "שוחחנו על כך לא מעט בעל פה..." עשינו הבהרת ציפיות הדדית מהשותפות, אני בהחלט מסכימה, חשוב מאוד לדבר וליצור תקשורת ישירה, יחד עם זאת, בראשית הדרך, שהכל אכן טוב ואופטימי זה בדיוק השלב לעגן, לסדר ולארגן ה-כ-ל בכתב, מה שחוסך במקרים רבים בעיות, פערים ומשברים, ומונע אי הבנות בהמשך הדרך...על אחת כמה וכמה, אם אכן תגענה לפירוד.
מה צריך להיות בהסכם מקצועי וטוב ביניכן?
הסכם טוב ומגן על שני הצדדים הוא כזה שמפרט באופן מירבי, בהיר ומוגדרת  את הסמכויות של השותפות: מה קורה בנוגע לקבלת החלטות עסקיות, הגדרות התפקיד שלכן, כל דבר ששוחחתן עליו בעבר בעל פה, כיתבו ללא היסוס, כמה השקעתן, לכמה זמן, חלוקת העבודה ביניכן, ההתחייבויות ההדדיות שלכן. כמו כן, חשוב ביותר ליצור מנגנונים שונים במקרים של אי הסכמות ביניכן. כי הן בהחלט יכולות לצוץ בהמשך הדרך (לדוגמא במקרה של חילוקי דעות לגבי הוצאה מסוימת יחליט עבורכן רואה החשבון ...)2- פרגנו פרגנו בשפע לבת הזוג שלכן-
פרגנו לשותפה שלכן, תוקירו אותה על העשייה שלה, על מי שהיא, על כל דבר מקדם שהיא עושה למען העסק המשותף שלכן.
תעצימו אותה, תנו לה להרגיש מספיק משמעותית וחשובה בשותפות, זה לא עולה כסף, זה מדבק, וזה בסיס לזוגיות טובה, מצמיחה וארוכה.
לא מעט שותפות שגישרתי ביניהם,, התדרדרו ביחסיהם מתוך מקום שהרגישו "לא מספיק טובים", לא מספיק חשובים, ותחושות כמו ביקורת והקטנת העשייה של השותף- מהווה נתיב מהיר לקונפליקטים וסכסוכים מיותרים בהחלט.

3- ניקיון- כנות ואותנטיות
אם צלחתן את השלב הקודם,פירגנתן והעצמתן, אין שום סיבה שלא לומר את אשר על ליבכן גם כשמדובר במסר לא פופולארי או מעמת את השותפה שלכן.
אל תישמרו בבטן!!! אם משהו מפריע לכן, אימרו, שתפו, דברו. ו- באותו רגע! אל תצברו לכן כעסים או אכזבות- יש להן נטייה לגדול ולהתעצם כשלא משוחחים עליהם, וכמובן עדיף לעשות זאת מייד באותו רגע שמתרחשים.
מעבר לתחושת הפורקן- מייצר אינטימיות, כנות ופתיחות בשותפות, שהיא הבסיס ליחסים טובים, תקשורתיים ופתוחים!.

והכי חשוב, תהנו מהדרך, מהעשייה ומהשותפות שלכן. זיכרו ששותפות טובה היא כזו שבה 1+1 שווה יותר מ 2...."
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה