יום שלישי, 10 בספטמבר 2013

אם הייתן זבוב על הקיר- סיכום אירוע MONEY TIME

רגע אחרי ששלחנו את הקטנים למסגרות ורגע לפני שהתחילו החגים, התכנסו כמה עשרות נשים לבוקר שיזמתי שכולו מוקדש לנושא כסף- MONEY TIME.  היה חשוב לי לפתוח את השנה עם סדר כלכלי בעסק ובבית, לחזק דפוסי התנהלות נכונים עם כסף לקראת השנה החדשה ואני ממש שמחה שהאירוע היה כל כך מוצלח. במקום שאני אספר לכן איך היה מזווית הראיה שלי ביקשתי מאחת הנשים היקרות שהשתתפו באותו הבוקר להעביר את הרשמים דרך העניים שלה, העניים של בעלת העסק. ביקשתי מריקי בירנבוים, מעצבת פנים ובעלת עסק עצמאי, אישה אהובה ויקרה לכתוב את הפוסט הזה ולשמחתי היא הסכימה.
 

צילום נעה קדמי ההורסת

הבוקר הזה הגיע לי בדיוק בזמן.

קצת אחרי שהילדים חזרו לבית הספר ולגן מהחופשה הארוכה , ושנייה לפני סדרת חגים צפופה במיוחד.

באוגוסט הורדתי הילוך. אחרי כמעט ארבע שנים בהן אני עצמאית , זה החופש הגדול הראשון שהגעתי אליו מוכנה, עם החלטה פנימית שאוגוסט הוא ללא עבודה. ניהלתי את החודשים שלפני עם הידיעה הזאת בראש , לא השארתי קצוות , לא מקרי חירום, הלקוחות ואנשי המקצוע שאני עובדת איתם ידעו מראש שאני בחופשה. אוגוסט הוקדש ללהיות עם הילדים, לחופשה משפחתית , וגם להכנה ולהתארגנות לחזרה למסגרות .


ריקי בירנבוים צילום נעה זני (לאב)
אז הבוקר הזה הגיע בדיוק בזמן ל-restart  שהייתי חייבת לעצמי אחרי שבועות ארוכים בהם שמתי את העסק קצת בצד. השתלב בטבעיות בסיכום של השנה החולפת, ובחלומות והתכנונים שלי לשנה החדשה.

אז אני מתכננת להרוויח יותר כסף השנה?

אף פעם לא חשבתי בצורה כזאת...

גם לנו וגם לסביבה שלנו יש נטייה לעשות "רומנטיזציה" לעסקים של נשים בתחומי העיצוב והיצירה, להתייחס אליהם כאל "תחביב" שבין היתר מכניס כסף. הפרמטרים שלנו להצלחה הם פעמים  רבות הגשמה עצמית, תחושת סיפוק ואושר ועצם היכולת לעסוק בתחום שאנחנו מוכשרות בו. הרווח הכלכלי לא תמיד נלקח כאן בחשבון.

לקח לי זמן לעשות את המעבר המחשבתי הזה בין " אני מגשימה את החלום שלי, אני עושה את מה שאני מוכשרת בו " לבין "אני בעלת עסק עצמאי". במהלך הזמן הזה לא פעם תמחרתי נמוך מדי, לא תמיד ידעתי לדרוש את מה  שמגיע לי, ועשיתי הנחות גדולות מדי ללקוחות שהתגלו כלקוחות הכי קשים שגזלו ממני יותר מדי זמן.

בתחילת הדרך עוד יש בזה איזושהי הצדקה- הרצון להשתלב בשוק, לייצר עבודה,לבנות תיק עבודות. אבל עכשיו כשאני כבר מותג , עם חזון, עם מטרות, אני מוכרת ומוערכת, מה עכשיו? עכשיו הגיע הזמן גם להרוויח כסף !

הבוקר נפתח בקפה וכיבודים מתוקים, הרבה פנים מחייכות של נשים מוכרות וחדשות לי, היכרויות, פטפוטים והתחלנו.

צילום נעה קדמי ההורסת
ראשונה הרצתה לנו רותי שרון- יועצת ומרצה לכלכת המשפחה על "ניהול כלכלי של העסק לצד המשפחה".

רותי יש דרך נפלאה לתת ייעוץ כלכלי. היא מדברת על דברים לא קלים ולעיתים מורכבים להפנמה וליישום . אבל ההרגשה היא שהייעוץ ניתן ע"י חברה אמיתית שאיכפת לה ממני .
רותי ממליצה ומציעה להתייחס אל העסק שלנו כאל יחידה כלכלית עצמאית ונפרדת מהמשפחה, ההפרדה הזו מאפשרת הבנה טובה יותר של ההתנהלות הכלכלית של העסק, משקפת בצורה נאמנה את ההכנסות וההוצאות בו, ונותנת לנו שליטה רבה יותר במה שקורה.
צילום נעה קדמי ההורסת
 
חלק בלתי נפרד מהתפיסה הזו היא גם ההבנה שאנחנו מנהלות הכספים של העסק. לא בן הזוג, לא רואת החשבון (תפקידה להתנהל מול רשויות המס) ולא החברה הטובה עם  התואר בכלכלה שמסתדרת קצת יותר טוב עם טבלאות האקסל. כי בעלת עסק אחראית ומצליחה היא כזאת שיודעת מה קורה בעסק שלה. הרי כל כך חשוב לנו לעצב את המוצר הטוב ביותר, לעקוב אחרי כל פרט בתהליך הייצור שלו, עד לקבלת המוצר המושלם. אותו דבר צריך להיות עם נושא ניהול הכספים בעסק .
ההרצאה השניה ששמענו במהלך הבוקר הייתה של שרונה נשר- רו"ח, הבעלים של חברת "נשר-ניהול כספים"   "המחיר והתמחיר"

שרונה דיברה על הדבר שלי אישית הכי קשה להחליט לגביו, אבל הוא למעשה הדבר הכי חשוב וזה שקובע האם העסק שלנו יהיה בכלל רווחי : תמחור המוצר/השירות שלנו.
היא דיברה ישר אל הבחורה המסודרת והמאורגנת שאני עם טבלאות ונוסחה פשוטה להבנה, הכניסה הגיון וסדר לתהליך התמחור, וניתקה אותו מכל אלמנט של רגש או מקריות. שזה לגמרי לא מובן מאליו -מי לא תמחרה פעם מוצר בגלל : לא נעים לי לקחת מחיר כזה/ היא חברה של אמא שלי/ הם בדיוק עוברים משבר עכשיו ? אני יודעת שלי זה קרה.

אבל מסתבר שאפשר לעשות את זה אחרת, ושאני לא חייבת שיהיה לי תואר בכלכלה על מנת לדעת לתמחר נכון ורווחי.

צילום ריקי בירנבוים האגדה
כדי לתמחר מוצר אנחנו צריכות להבין קודם כל כמה עולה לנו לייצר אותו (או במקרה שלי, מעצבת פנים שמספקת שירות, כמה שעות עבודה אני מקדישה לפרויקט מסויים). הדבר השני שאנחנו צריכות להבין הוא מה הן ההוצאות שאינן קשורות באופן ישיר לייצור מוצר מסויים ? (אלה למעשה ההוצאות השוטפות השנתיות של העסק שלנו כמו: שכירות, חשמל, ביטוח וכו' ) – שרונה קוראת לזה תקורה,( מושג שנחרת בליבי לעד). אלה שני הדברים שעושים לנו  reality check  של ממש על כמה המוצר שלנו שווה באמת.

אבל זה עוד לא הכל, עכשיו צריך להחליט מה אחוז הרווח הרצוי לנו , בהתאם למטרות שלנו. תהליך קביעת המחיר הוא תהליך שיש לו מטרה. המטרה יכולה להיות השגת רווח מרבי, הישרדות בתקופה קשה של העסק, גידול בהיקף המכירות, ביסוס עליונות מוצר או החדרת מוצר חדש לשוק. בכל אחד מהמקרים המחיר שנקבע יהיה אחר.

לשרונה יש טבלאות נהדרות שעוזרות לארגן ולסדר את הדברים מול העיניים ולהבין באמת. לבקשתנו קיבלנו אותן במייל.

את היום קינחנו עם הקינוח האולטימטיבי, ההרצאה של מיה לנדאו. אני אוהבת להקשיב למיה מהרבה סיבות, אבל בעיקר כי היא יודעת להגיד את הדברים שאנחנו יודעות עמוק בפנים ולא מעיזות להגיד לעצמנו. לי זה מאפשר לחשוב ולהתפתח בכל פעם עוד קצת.

הפעם מיה דיברה על איך לדרוש כסף מבלי להתכווץ?
כי כולנו מתכווצות , מי יותר ומי פחות, כל אחת מסיבות אחרות, אבל כנראה לא הסיבות הרלוונטיות לניהול של עסק : חוסר ביטחון, "לא נעים לי", מעדיפות להתגלגל מאשר להיות בחוסר מעש, מודדות הצלחה בפרמטרים של פופולאריות (לייקים בפייסבוק הם לא מדד להצלחת העסק !!! ).

צילום נעה קדמי ההורסת
ותמיד תמיד יגיעו אלינו הלקוחות שמאתגרים בדיוק את הנקודות הרגישות שלנו, בבקשות הנחה ו"קווץ' במחיר". הנחות זה בסדר, כשהן לא גורמות לנו להפסד. וגם לוותר על לקוחות זה בסדר, כשאנחנו מרגישות ויודעות מראש ,שהמחיר שהם מוכנים לשלם לא משתווה לזמן ולמאמץ שיושקעו בעבודה מולם. 

אבל המסר הכי חשוב של מיה בעיני הוא שאנחנו שוות, והמוצר או השירות שלנו שווה את המחיר שלו. ובעצם כאשר נבקש את שכרנו- נשמור על הערך שלנו ושל המוצר שלנו ונחזק את הנחשקות של העסק. ונחשקות יוצרת עניין ומביאה איתה לקוחות והצלחה כלכלית.

היה בוקר מרתק, מעורר ומשנה מחשבה. עכשיו הזמן להתיישב עם עצמי (וגם עם רואת החשבון הנהדרת שלי) ולהתחיל ליישם.

שתהייה שנה של שפע.צילום נעה קדמי ההורסת 


צילום נעה קדמי ההורסת
 תודה לריקי היקרה!
לפני שהתפזרנו כל משתתפת קיבלה שקית גודי בג ואני חייבת לספר לכן מה היה שם כי היא הייתה סופר מפנקת!
בכל שקית קיבלנו שמן גוף בניחוח משכר של חברתLAVIDO לצד מוצרי התנסות של סדרות טיפוח הפנים של החברה. אני חייבת להגיד לכן באופן אישי שאין אבל אין כמו המוצרים שלהם! הניחוח שלהם, המרקמים, התוצאות ואפילו הדברים "הקטנים" כמו האריזות של המוצרים (כל אחת קיבלה גם קטלוג ואני אישית יכולה להגיד לכם שכל תמונה שם נכנסה ישירות ללוח ההשראה שלי!).
 
למי שלא מכירה, LAVIDO  מפתחת, מייצרת ומשווקת מוצרי טיפוח טבעיים משמנים טהורים ומצמחי מרפא. החברה  הוקמה בשנת 2003 על ידי עידו מגל ומאז מתמחה בפיתוח וייצור המוצרים.  עידו מגל, מתמחה בצמחי  מרפא שונים: צמחי הרפואה הסינית, צמחי ארץ ישראל צמחי מרפא של העולם המערבי ובפולקלור הארץ ישראלי, בנוסף, מדריך קק"ל לצמחי בר ולשימושם הרפואי. במשך למעלה מעשור של מחקר ועשייה LAVIDO  מפתחת נוסחאות מדעיות ייחודיות המבוססות על הזיקה הטבעית ביותר בין תמציות הצמחים לבין העור.  המוצרים של החברה הם הדבר הכי בריא ומפנק שאנחנו יכולות לתת לעור ולגוף שלנו וזה מגיע מאחת שהעור שלה מאד מפונק ואת יודעות את זה. אם בא לכן להתפנק, לתת מתנה לנשים שאתן באמת אוהבות אני לא מכירה אישה שלא תתמוגג לקבל מארז מפנק של LAVIDO .
צילום נעה קדמי ההורסת
ל LAVIDO  יש מרכז מבקרים  בנהלל וזכרון יעקוב ואני מתכננת לעלות צפונה בחופשת חול המועד וזו הזדמנות גם בשבילכן לבוא עם חברות, משפחות ואפילו לתכנן סיור של החברה בעבודה. במהלך חופשת החג מתקיימות במקום סדנאות חווייתיות להורים וילדים - הכנת מובייל ריחני, צבעוני וטבעי לסוכה, עשויי ממגוון הסבונים הפלאים של החברה וחומרי יצירה טבעיים! הסדנאות יתקיימו במרכזי המבקרים נהלל וזיכרון יעקב, עפ"י שעות פעילות המרכזים, בין התאריכים 15.9-25.9 בתיאום מראש. עלות – 15 ₪ לילד והורה. לפרטים נוספים והרשמה www.lavido.com.
 
 
אם בניחוחות וטבע עסקינן, מירי ומליסה  הידיעות גם כ"מסודרות" העניקו לנו שקית מלאה פרחי לבנדר לשימוש בארונות בגדים וכו'. והכי חשוב כל אחת מהשמתתפות קיבלה 20% הנחה בהזמנה של יום סידור של "מסודרות". "מסודרות" כשמן כן הן! הן פשוט צוות של נשים מאד מאד מסודרות והן נשלחו על ידי אלוהי האימהות והעצמאיות לעזור לנו לעשות קצת סדר בחיים ובבית. כאישה עצמאית, אמא אני יודעת מה החשיבות של בית מסודר, שלמצוא מקום לכל הדפים, לראות נכון את הפונקציונאליות של החלל , של הארונות ולהתאים את הכל יחד בצורה שתשרת אותי. מי כמוני יודעת שלפעמים אני עשויה לבזבז ימים שלמים בחיפוש אחרי מסמך שאין לי מושג איפה שמתי, כמה פעמים קניתי בגד גוף חדש לחוג בלט כי אני לא מוצאת את עצמי בחדר של הבת שלי. אז השנה פירגנתי לעצמי ואני מזמינה אתכן לפרגן לעצמכן- סדר בבית! ולמי מכן שאין מושג איךך לגשת למשימה, אין זמן או פנאי לעשות את זה, למי שעשתה זאת ללא הצלחה- פרגנו לעצמכן את מסודרות!!!!! מבטיחה לכן שתודו לי על ההמלצה! כנסו לבלוג של מירי ומליסה תמצאו שם ים טיפים ועצות הכי שימושיות שיש :) http://mesudarot.co.il/
צילום נעה קדמי ההורסת
ונמשיך עם מגמת הסדר בעבודה! דנה מoffice touch פיתחה סדרה של מוצרים גאוניים! מדובר במדבקות לעיצוב קלסרים. כך שבקלות ניתן לקחת את כל הקלסרים המכוערים במשרד ובחדר הילדים ולהכניס בהם טאץ עיצובי. בכל סט מגיעה גם מדבקה לגב הקלסר וגם מדבקת רישום קטנה יותר עליה ניתן לכתוב שנוכל  להבדיל בין הקלסרים. יש המון המון המון עיצובים, הכל מדוגמאות ופאטרנים צבעוניים, תמונות יפות ועוד. אני רק מזהירה! זה מוצר כל כך גאוני שאתן מיד תרצו לקנות לכל הילדים, לעצמכם, לחברות במשרד, לכל העובדים במשרד, פתאום לא תתבאסו להציג קלסרים, נהפוכו רק תחשפו מדף יפה להציג אותם לראווה. חוצמזה שגם דנה היא עצמאית מדהימה, אישה מדהימה! ובא לי שנפרגן לה ולעסק שלה שכולו כחול לבן! אז שוב... תזכרו את החברה הזו לפעם הבאה שאתם מחפשים פתרון עיצובי לחדרי עבודה ולימודים ובפעם הבאה שחברה עוברת למשרד חדש. לא תעשו לייק? https://www.facebook.com/officetouch
צילום נעה קדמי ההורסת
ומה עם קצת קרן אור? את רוני מליץ הכרתי כי פשוט נשבתי בקסמו של איור שלה! יש תום ושמחת ילדים באיורים של רוני ובכלל, כל המוצרים של רוני הם עולם של דמיון וקסם לילדים ולילדים גדולים. אני עוד חולמת על סלון ע-נ-ק רק כדי שאוכל לבקש מרוני שתעשה לי תמונה הכי ענקית שהיא עשתה אי פעם :) רוני גם מאיירת ספרי ילדים והיא חילקה לכולנו גלויה מתוך הסיפור שהיא איירה. אני אוהבת אסוף כאלו גלויות ולמסגר אותך.  אתן פשוט צריכות לראות את העבודות שלה כדי להבין על מה אני מדברת- פייסבוק של רוני
צילום נעה קדמי ההורסת
 
וממש כמו בבקבוק שמגיע לחוף הים מיבשה קסומה ומסקרן לגלות מה מסתתר בתוכו כך הגיעה החבילה של איילת גד. איילת מאיירת ויוצרת  על עץ ונייר (היא גם מעבירה סדנאות וחוגים), איילת יוצרת על שאריות של עץ אייורים ויצירות המשלבות בתים ונופים ממש כמו גלויות ישנות. יש לה עבודות מהפנטות ונדיר לפגוש יוצרת כל כך מוכשרת ומקסימה. העבודות שלה מדהימות וכיף להכניס אותן הביהת עם אווירה של ים, מרקחים ועלילת מסתורים. אפשר לשלב כמה יצירות קטנות יחד לחללי המגורים, חדרי שינה ומשרדים! אנחנו קיבלנו בית ממגנט וזה עושה חשק לנדוד ולגלות עוד המון בתים. כל מעצבות הפנים וחובבות העיצוב חייבות להכיר את איילת! עכשיו שעוד אפשר לקנות המון ממנה כי בעוד כמה חודשים אני מבטיחה לכן שלא בטוח יהיה לה זמן בשבילנו :) כנסו לפייס שלה לראות בעצמכן :) איילת גד
צילום נעה קדמי ההורסת
 
אחת הסיבות שחשוב לי לספר לכן על היוצרות, המעצבות והעסקים כי בא לי שניצור קהילה של עסקים מקומיים, שקונים, תומכים ועוזרים אחת לשני. זה מוכיח את עצמו.
הבוקר הזה לא היה יוצא לפועל בלי ירדן גלילי, המעצבת הגרפית הנדירה שתמיד תמיד מצילה אותי בסבלנות ומסירות! ואני חייבת למות מהתמונות של נעה קדמי! איך היא עושה את זה? לא יודעת! הבוקר הרבה יותר יפה מבעד למצלמה שלה. צלמת כל כך נדירה ומוכשרת שאני ברת  מזל שהיא מצלמת לי את האירועים.