יום ראשון, 13 בנובמבר 2011

אשת העסקים של המאה


קלרה היא ללא ספק אשת העסקים הטובה ביותר שפגשתי מימיי. היא עלתה לישראל בלי כלום, עם בעלה וילד קטן. היא לקחה את הכישרון של בעלה והפכה אותו לעסק פורץ דרך, שם דבר ומוקד עלייה לרגל.

כשפוגשים את קלרה מבינים את המושג "חוש עסקי". ממש כשם שלכל הבריות (לרוב) יש  חוש טעם לקלרה יש חוש לעסקים. היא מריחה פוטנציאל וצורך שוק, היא חשה ביקושים, היא אומדת טראפיק ובאזז והיא יודעת להרים עסק לתפארת.

קלרה לא למדה ואף לא יום אחד של מנהל עסקים, לא כלכלה, לא יזמות, לא עשתה שום סדנא ולא לקחה שום יועץ- למעשה היא אוכלת את כולנו בלי מלח.

קלרה בת 85, סבתא של בעלי.

החלטתי שאני לא יכולה לאסוף מכל העולם את העצות והסיפור מבלי לתת מקום של כבוד לקלרה.

קלרה הכירה את בעלה, הרמן, בקיבוץ ברומניה, הם התחתנו, הביאו בן בכור לעולם ואחרי כמה שנים עלו לישראל. האגדה מספרת שכאשר האוטובוס של הסוכנות הביא אותם בשעת לילה מאוחרת לשדרות וקלרה ראתה שזו שממה היא סירבה לרדת מהאוטובוס ודרשה מהנהג להחזיר אותם מהר לתל אביב.

הם הקימו בית ברחובות,  הביאו עוד בת קטנה לעולם, הרמן פתח בחצר הבית מסגריה. הוא היה יפה תואר, איש שיחה, חביב, מנומס ובעל מלאכה בחסד עליון. קלרה ראתה שיש פוטנציאל והחליטה ששוכרים חנות. כדי שתבינו מה המשמעות של הדבר, זה שווה ערך לזוג עולים חדשים שמחליטים לקחת חנות מרכזית בקניון רמת אביב ג'. עוד אין שום בסיס כלכלי וקלרה כבר ממהרת לשכור חנות?! מאיפה האומץ? מאיפה החזון? כמה תעוזה יש לגברת הזו.
הם פתחו את החנות, התחילו למכור מנעולים, מפתחות ושערים. הם היו מומחים, באו מכל הארץ כי ידעו שרק אצל "לנדאו" יוכלו למצוא מה שהם מחפשים. בחנות קטנה, ברחוב צדדי היה תמיד תור של אנשים עד לקצה הרחוב.

** בסרט קלרה מספרת איך הם קיבלנו את החנות, איך הצליחה לזכות ולעשות מו"מ עם העו"ד, איך קנתה דירה לבנה הבכור ובכלל מאד מאד מומלץ לצפות בסרטונים ולהכיר את האשיות המיוחדת של קלרה!


קלרה, גברת מגונדרת עשתה הכל. היא שכפלה מפתחות, השחיזה סכינים, שימנה את הכלים. היא הייתה נוסעת בימי שלישי לספקים באוטובוס. הייתה עומדת איתם על המקח כמו שאף אחד אחר לא הצליח. היא הייתה חוזרת בשני אוטובוסים עמוסה סלים כבדים מלאים במנעולים ומפתחות.

בעוד הרמן היה איש השירות, הפנים החביבות של העסק, קלרה הייתה על הקופה, היא ידעה לעשות בראש תחשיבים מורכבים, ידעה כמה ואיך להשקיע בעסק, איך לתכנן פרסום מדויק, איך לעשות גבייה ואיך להסתדר עם כל הגופים הממשלתיים.

היא ידעה להשקיע את ההון האישי ולמנף אותו לפי מצב השוק, היא הייתה זריזה וידעה לקבל החלטות מהר וכך לנצל הזדמנויות שבאו בדרך. הם היו זיווג מושלם, היו להם חיים מאושרים בעסק ומחוץ לעסק.


** קלרה מספרת איך מינפה את הכסף שלה


כן, קלרה נחשבת אישה מיוחדת לתקופתה. בעוד נשים אחרות היו עסוקות בשיער, תבשילים וילדים קלרה הצליחה לשלב יזמות, נשיות וקריירה הרבה לפני שעוד חשבו על זה.

עוד אגדה מספרת שקלרה מכרה מידי פעם בחנות גם דברים שונים ומשונים. פעם אחת היא מכרה את הכלב של בעלי אחרי שהוא לא הסתדר בבית. היא שמה שלט וקשרה את הגור בחנות ותוך כמה שעות מכרה אותו לקונה המאושר. מי שיודע למכור יכול למכור הכל.

2 comments:

  1. אישה מדהימה!
    מסתבר שגם בדור הוא היו נשים שידעו לנהל עסק מבלי ללמוד אפילו רגע אחד. מכירה באופן אישי עוד סבתא כזו.
    תודה מיה על הסיפור המרגש.

    השבמחק
  2. כולנו רוצות להיות כמו קלרה

    השבמחק