יום שלישי, 20 בספטמבר 2011

על ביקורת, משובים וקבוצות מיקוד ובעיקר על אישה מדהימה אחת


קשה לנו לקבל ביקורת. זה מעורר אצלנו התנגדויות, זה גורם לנו לחוסר ביטחון, זה מעליב ולפעמים פוגע. הביקורת קשה עוד יותר כאשר אנחנו סופגות אותה על פרי יצרתנו, על מוצר או עיצוב שאנחנו עשינו בכישרון ועמל רב. לכן, מרבית הלקוחות שלי מרימות גבה שאני שולחת אותן לעשות קבוצות מיקוד או לראיין את קהל המטרה.
אנחנו חייבות להבין כי בעסק של אישה אחת, אנו בין שאר תפקידנו גם מחלקת מחקר ופיתוח, מחלקת סקרים ומשובים ומחלקת בקרת איכות. חברות גדולות לא מגיעות באינטראקציה יומיומית עם הלקוחות ולכן הן זקוקות למחלקות אלו, עתירות כוח אדם ותקציבים. אז היתרון שלנו שאנו יכולות לחסוך את הכסף, ובתנאי שנתחיל ליישם את הכלים.

מתוך ה-POST

השלב הראשון הוא להבין את חשיבות המשוב ולהפסיק להתייחס למשובים כביקורת. השלב השני הוא להבין על מה ובאיזו נקודת של הייצור אנו זקוקות למשוב.
הדרך הטובה ביותר היא להמחיש דרך דוגמא שקרובה לליבי. נעמה שירה לנדאו, גיסתי האהובה, עורכת דין בהכשרתה אך מהיום שאני מכירה אותה, וכנראה שהרבה לפני הייתה טובה באופנה ובמסחר. (מי שהייתה בסדנא הראשונה שלי פגשה את האישיות הנדירה)  כשהיא החליטה להקים ולפתח את המותג שלה כולם התפלאו, למה עזבת את המשרדים המפוארים? למה את מסרבת לפיתויי הבוסים לשעבר? קריאות "חבל" נשמעו כמעט מכל עבר. אבל אני האמנתי ומאמינה שהיא נועדה לגדולות, אני רואה את היכולות והאיכויות וחותמת לכולכן שעוד תרכשו מוצרים רבים שלה ורק תזכרו את הפעם הראשונה ששמעתן עליה.

נעמה בשלבים הראשונים, היא פיתחה קונספט ייחודי, יש לה מיתוג, אביטיפוס וכעורכת דין גם מחלקה משפטית שלא תבייש אף קונגלומרט. הגיע הרגע לעלות שלב. היא כינסה כשמונה חברות, אותן הזמינה לארוחת ערב כיפית וטעימה. היה לה חשוב לכנס קבוצה של נשים מקהל המטרה שלה, שיכולה לסמוך עליהן בסודיות ובכנות.
היא הכינה שאלונים, השאלות התחלקו לשני חלקים. החלק הראשון עסק בדפוסי ההתנהגות והרכישה שלהן בתחום באופן כללי. לאחר החלק הראשון, הציגה נעמה בפני הבנות את האביטיפוס שלה, הבנות שאלו שאלות ואז הגיע החלק השני של השאלון. בחלק הזה ענו הבנות התייחס למותג הספציפי.

המטרה של השאלון היא לקבל תשובות לנקודות מסוימות, וכך על ידי שאלון אישי כל אחת נתנה את תשובתה. לא התקיים דיון ולכן אף אחת מהבנות לא ידע ולא השפיעה על התשובות של השנייה.
לפני סיום קבוצת המשוב, התנהל דיון, אותו נעמה צילמה (כדי שתוכל לנתח אותו למחרת). בדיון עולות נקודות חדשות, כאלו שלא עלו בשאלון. בדיון גם מתקיים שיח חשוב בין הבנות ממנו ניתן ללמוד הרבה על השונה והדומה בהתנהגות, עמדות ותפישות של קהל המטרה.

למחרת, אחרי עבודה קשה, נעמה הייתה מרוצה. היא פחדה שהביקורת תרגיז אותה אבל שמחה לגלות שעלו נקודות טובות. שיש דברים שהיא משנה אבל גם שיש לה ביטחון מלא במותג ובמוצרים שלה.

הניתוח  והתיעוד של קבוצת המשוב, יאפשרו  לנעמה בעתיד (אם תחשוק) לגייס משקיעים, להיכנס לנקודות מכירה לוהטות ובעיקר לשרטט את הצמיחה הנכונה של המותג שלה.

בהצלחה לגיסתי האהובה, אני מקווה ומצפה כבר שתכבשי את העולם, שתתגברי על כל המכשולים והמרגיזים שבדרך ומברכת אותך בברכתנו הידועה- חמסה, חמסה, חמסה, בן פורת יוסף, בן פורת עלי עין!

ולכולן, תתחילו לחשוב על שאלות ובעיקר לשאול ולשמוע- בהצלחה!
*** ההרשמה לסדנא שאחרי החגים נמשכת, מי שרוצה להירשם מומזנת לשלוח לי מייל על ימים ותאריכים שמתאימים לה. maya@maya-landau.com

2 comments:

  1. מיה, אין כמוך! בהצלחה לגיסתך נשמע מאד מסקרן ומבטיח. אהובתך לילך

    השבמחק
  2. אם היא בידיים שלך, הדרך להצלחה שלה מובטחת. כמו תמיד הפוסטים שלך נפלאים ומעוררי מחשבה..

    השבמחק